Masz pytania? Zadzwoń do nas: 792 000 140

Bateria czy akumulatorek? Jakie źródło energii wybrać

Bateria czy akumulatorek? Jakie źródło energii wybrać

Na co dzień korzystamy z wielu urządzeń przenośnych, które wymagają dodatkowego źródła energii, ponieważ nie możemy ich na stałe podłączyć do gniazda elektrycznego. Najczęściej zasilamy je jednorazową baterią lub akumulatorkiem pozwalającym na wielokrotne ładowanie. Kiedy zatem stosować baterię, a kiedy zdecydować się na akumulatorek?

Na pytanie, które z powyższych źródeł energii jest lepsze, trudno o jednoznaczną odpowiedź. Oba rodzaje zasilania mają swoje zalety. W związku z tym zasadniczym czynnikiem determinującym wybór będzie rodzaj używanego urządzenia. Do niektórych bateria będzie wystarczającym rozwiązaniem, inne natomiast będą już wymagały akumulatorków.

Jednorazowe baterie paluszki

Popularne baterie „paluszki” wciąż pozostają niezastąpione w takich urządzeniach, jak latarki, lampki, piloty do odbiorników telewizyjnych i radiowych, drobnego sprzętu AGD, a nawet do bezprzewodowych klawiatur i myszek komputerowych z mniejszą liczbą funkcjonalności. Obecna technologia sprawia, że wykazują stosunkowo długą żywotność. Toteż w przypadku urządzeń zużywających mniej energii czy rzadziej eksploatowanych będą działały przez dość długi czas – od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Jednak żywotność każdej baterii jest ograniczona, a ponieważ nie może być ponownie naładowana, zużyta wymaga zastąpienia nowym źródłem zasilania. Tym samym rozładowana bateria wiąże się z koniecznością zakupienia nowej.

Akumulatorki do ładowania

Alternatywą dla standardowych baterii jednorazowych są akumulatorki do wielokrotnego ładowania. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku urządzeń często wykorzystywanych  lub zużywających duże ilości energii, takich jak aparaty cyfrowe, bezprzewodowe myszki o rozbudowanej ilości funkcjonalności (szczególnie dla graczy), konsole czy podręczny sprzęt używany do remontów (np.: wkrętarki). Trzeba jednak pamiętać, że ładowanie akumulatorków zazwyczaj trwa do kilku godzin. Dlatego, jeśli w tym czasie planujemy korzystać z urządzenia, warto mieć zapasowe źródło zasilania – dodatkowe akumulatorki lub baterie „paluszki”. 

Eneloop od firmy Panasonic

Na rynku dostępnych jest wiele typów akumulatorków, wśród których na uwagę zasługują nowej generacji modele eneloop firmy Panasonic. Wykazują wyższy poziom napięcia, co w praktyce oznacza, że nieco dłużej dostarczają energię. Charakteryzują się też stosunkowo dużą ilością cykli ładowania, szacowaną na pond 2000 razy, przy czym z czasem ich pojemność nie ulega zmniejszeniu. Ich zaletą również niski współczynnik samoczynnego rozładowania, dzięki czemu akumulatorki eneloop od Panasonic są trwalsze nawet podczas bardzo niskich temperatur. Są to jedne z bardziej wydajnych źródeł zasilania. 

Uwaga! Decydując się na akumulatorki, trzeba od razu zakupić odpowiednią do nich ładowarkę. I tutaj konieczne jest dopasowanie jej do wielkości, budowy i rozwiązań zastosowanych w wybranych akumulatorkach.

Na rynku można spotkać wiele rodzajów szczoteczek, począwszy od najtańszych i najprostszych, kończąc na rozwiązaniach bardziej zaawansowanych. Przedstawiamy główne z nich... czytaj więcej
Odpowiednia higiena jamy ustnej to nie tylko regularne wizyty u stomatologa, ale także wybór odpowiedniej pasty, pilnowanie diety oraz posiadanie i używanie dobrej szczoteczki,... czytaj więcej

Tagi artykułu
Zrób pierwsze zakupy
z naszym rabatem 5%

Dołącz do naszego newslettera, a oprócz rabatu na pierwsze zakupy, otrzymasz również bieżące informacje o promocjach i nowościach!

Pekao
Bank Zachodni
Alior bank
t-mobile
Millenium
Pbsbank
Orange
Noble
mBank
Inteligo
Ing
Idea
Getin
eurobank
deutsche
credit-agricole
citi-handlowy
bos-bank
bgz-bnp-paribas
bank-pko-bp